Klasik Yunanca Yaz Okulu I

Çevrimiçi Yaz Okulu

16 Haziran – 6 Eylül 2020

Ders Programı

9:00 -11:00

16 Haziran Salı

17 Haziran Çarşamba

19 Haziran Cuma

23 Haziran Salı

24 Haziran Çarşamba

26 Haziran Cuma

30 Haziran Salı

1 Temmuz Çarşamba

3 Temmuz Cuma

7 Temmuz Salı

8 Temmuz Çarşamba

10 Temmuz Cuma

14 Temmuz Salı

15 Temmuz Çarşamba

17 Temmuz Cuma

21 Temmuz Salı

22 Temmuz Çarşamba

24 Temmuz Cuma

28 Temmuz Salı

29 Temmuz Çarşamba

31 Temmuz Cuma

4 Ağustos Salı

5 Ağustos Çarşamba

7 Ağustos Cuma

11 Ağustos Salı

12 Ağustos Çarşamba

14 Ağustos Cuma

18 Ağustos Salı

19 Ağustos Çarşamba

21 Ağustos Cuma

25 Ağustos Salı

26 Ağustos Çarşamba

28 Ağustos Cuma

1 Eylül Salı

2 Eylül Çarşamba

4 Eylül Cuma

Geç Antik Çağ ve Bizans alanında çalışan akademik çevre arasındaki iletişimi ve bağları güçlendirecek, etkileşimi ve işbirliğini artıracak bilimsel bir sosyal ağ oluşturmak üzere kurulmuş olan Bizantolog., İstanbul Medeniyet Üniversitesi ve Koç Üniversitesi-Stavros Niarchos Vakfı Geç Antik Çağ ve Bizans Araştırmaları Merkezi (GABAM) işbirliği ile Bizantolog. üyeleri için çevrimiçi Klasik Yunanca Yaz Okulu düzenleyecektir.

İstanbul Medeniyet Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Kutlu Akalın tarafından yürütülecek olan Klasik Yunanca Yaz Okulu’nda Geç Antik Çağ ve Bizans alanında çalışan öğrencilere ve araştırmacılara Ortaçağ Bizans Yunancası için ihtiyaç duyacakları temel Klasik Yunanca eğitiminin verilmesi hedeflenmektedir.

Program

Bizantolog. Klasik Yunanca Yaz Okulu, 12 hafta boyunca devam edecek toplam 72 saatlik yoğun bir eğitim programıdır. Başlangıç seviyesi bir program olup katılımcıların önceden Yunanca dersi almış olmaları koşulu bulunmamaktadır.

Haftada üç gün (Salı, Çarşamba ve Cuma günleri 9:00-11:00 saatleri arasında) Zoom uygulaması kullanılarak yapılacak olan çevrimiçi derslere katılım zorunludur.

İnteraktif bir şekilde gerçekleştirilecek çevrimiçi dersler sırasında yapılacak egzersizler ve verilecek ödevler öğrenme sürecinin önemli bir parçasını oluşturacaktır. Eğitimde kullanılacak materyaller eğitmen tarafından sağlanacaktır.

Çevrimiçi derslerin video ve ses kaydı alınarak Bizantolog. Youtube kanalına yüklenecek ve katılımcıların ders tekrarı yapmalarına imkan sağlanacaktır.

Eğitim dili Türkçe olup program ücretsizdir.

16 Haziran 2020 tarihinde başlayacak ve 4 Eylül 2020 tarihinde tamamlanacak olan programın sonunda yapılacak sınavda başarılı olan katılımcılara başarı belgesi verilecektir.

Kutlu Akalın

Dr. Öğretim Üyesi Kutlu Akalın, İstanbul Medeniyet Üniversitesi Tarih Bölümü’nde görev yapmaktadır.

Bilkent Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden mezun olduktan sonra aynı üniversitede Tarih Bölümü’nde yüksek lisansını tamamlamıştır.

Doktora eğitimine ABD’de Princeton Üniversitesi’nde devam etmiş ve “Co-Existence and Persecution: Sixth-Century Constantinople according to John of Ephesus” başlıklı doktora tezini Peter Brown danışmanlığında tamamlamıştır.

Geç Antik Çağ ve Bizans tarihi alanındaki çalışmalarının yanı sıra Latince, Klasik Yunanca ve Klasik Süryanice eğitimleri vermektedir.

Başvuru

Klasik Yunanca Yaz Okulu’na katılmak isteyen Bizantolog. üyelerinin aşağıdaki linkteki formu doldurarak başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Programın kapasitesi 25 kişi ile sınırlı olup lisansüstü öğrencilere ve yeni mezunlara öncelik verilecektir.

Başvuru için son tarih 10 Haziran 2020’dir. 12 Haziran 2020 tarihinde başvurusu kabul edilen katılımcılar açıklanacaktır.

Başvurular kapanmıştır. 

Önemli Hususlar

  • Klasik Yunanca Yaz Okulu’nda dersler çevrimiçi verilecek olmakla birlikte katılımcıların aktif olarak derse iştirak etmeleri, derslerde kâğıt ve kalemle not tutmaları ve verilecek egzersizleri yapmaları beklenmektedir.
  • Klasik Yunanca Yaz Okulu’nda yoğunlaştırılmış bir program uygulanacak olup çevrimiçi derslere katılım zorunludur. Katılımcıların yaz okulu bitiminde yapılacak olan sınava girerek başarı belgesi almaya hak kazanabilmeleri için çevrimiçi derslerin en az %80’ine katılmış olmaları gerekmektedir.
  • Mücbir sebepler haricinde üst üste iki defa çevrimiçi derse katılmayanların programla ilişiği kesilecektir.
  • Çevrimiçi dersler için katılımcıların ücretsiz olarak açılabilen Zoom hesabına sahip olmaları gerekmektedir.
  • Katılımcılar kendi görüntülerini paylaşmak konusunda serbest olmakla birlikte dersler sırasında gerçek isimlerini kullanmaları tercih edilmektedir.
  • Çevrimiçi yapılacak tüm dersler kaydedilerek Bizantolog. Youtube sayfasında yayınlanacaktır. Derslerin işlenmesi sırasında katılımcıların sesleri, isimleri ve eğer paylaşıyorlarsa kamera görüntüleri yayınlanacak olan bu kayıtlara girebilir. Başvurusu kabul edilen katılımcılardan Aydınlatma ve Açık Rıza metinlerini onaylamaları talep edilecektir.

Powered by WordPress.com.