Bizans Cam ve Maden Sanatı Yaz Okulu

Çevrimiçi Yaz Okulu

6 – 17 Eylül 2021

Ders Programı

9:00 -10:30

15 Haziran Salı

17 Haziran Perşembe

19 Haziran Cumartesi

22 Haziran Salı

24 Haziran Perşembe

29 Haziran Salı

1 Temmuz Perşembe

6 Temmuz Salı

Geç Antik Çağ ve Bizans alanında çalışan akademik çevre arasındaki iletişim bağlarını güçlendirmek, etkileşimi ve işbirliğini artırmak gayesiyle bilimsel sosyal ağ olarak kurulan Bizantolog. ve Koç Üniversitesi-Stavros Niarchos Vakfı Geç Antik Çağ ve Bizans Araştırmaları Merkezi (GABAM) işbirliği ile Bizantolog üyeleri için online Bizans Cam ve Maden Sanatı Yaz Okulu düzenleyecektir.

Yelda Olcay Uçkan ve Meryem Acara Eser tarafından yürütülecek Bizans Cam ve Maden Sanatı Yaz Okulu’nda Geç Antik Çağ ve Bizans alanında çalışan lisansüstü öğrencilere cam ve maden sanatı disiplinlerinin ve başlıca kaynaklarının tanıtılması, cam ve maden eserlerin dönemin politik, ekonomi ve sanat tarihine nasıl ışık tuttuklarının irdelenmesi ve katılımcıların yaz okulunda edindikleri temel ile araştırmalarını bu disiplinler ile zenginleştirebilir hale gelmeleri hedeflenmektedir.

Program

Bizantolog – GABAM Bizans Cam ve Maden Sanatı Yaz Okulu 6 oturumdan oluşacak 9 saatlik bir eğitim programıdır

Oturumlar 10:00-11:30 arasında gerçekleştirilecektir.

Zoom uygulaması kullanılarak yapılacak online derslere katılım zorunludur. İnteraktif bir şekilde gerçekleştirilecek online dersler sırasında yapılacak tartışmalar ve verilecek okuma ve ödevler öğrenme sürecinin önemli bir parçasını oluşturacaktır.

Online derslerin video ve ses kaydı alınarak Bizantolog arşivinde saklanacak ve YouTube kanalına yüklenebilecektir. 

Eğitim dili Türkçe olup program ücretsizdir.

6 Eylül 2021 tarihinde başlayacak ve 17 Eylül 2021 tarihinde tamamlanacak programın sonunda devamlılık şartını sağlayan katılımcılara katılım sertifikası verilecektir.

Bizantolog – GABAM Yaz Okulları

Başvuru

Bizans Cam ve Maden Sanatı Yaz Okulu’na katılmak isteyen Bizantolog üyelerinin aşağıdaki linkten erişebilecekleri formu doldurarak başvurmaları gerekmektedir.

Programın kapasitesi 25 kişi ile sınırlı olup lisansüstü öğrencilere ve yeni mezunlara öncelik verilecektir.

Başvuru için son tarih 15 Ağustos 2021’dir

25 Ağustos 2021 tarihinde başvurusu kabul edilen katılımcılar açıklanacaktır.

Aşağıdaki linki kullanarak Bizantolog üyelerinin erişimine açık sayfaya ulaşabilir ve başvuru formunu doldurabilirsiniz.

Başvurular kapanmıştır. 

Önemli Hususlar

  • Bizans Sikkeleri ve Mühürleri Yaz Okulu’nda dersler çevrimiçi verilecek olmakla birlikte katılımcıların aktif olarak derse iştirak etmeleri ve verilecek okumaları yapmaları beklenmektedir.
  • Bizans Sikkeleri ve Mühürleri Yaz Okulu’nda derslere katılım zorunludur. Katılımcıların yaz okulu bitiminde başarı belgesi almaya hak kazanabilmeleri için çevrimiçi derslerin en az %80’ine katılmış olmaları gerekmektedir.
  • Mücbir sebepler haricinde üst üste iki defa çevrimiçi derse katılmayanların programla ilişiği kesilecektir.
  • Çevrimiçi dersler için katılımcıların ücretsiz olarak açılabilen Zoom hesabına sahip olmaları gerekmektedir.
  • Katılımcılar kendi görüntülerini paylaşmak konusunda serbest olmakla birlikte dersler sırasında gerçek isimlerini kullanmaları tercih edilmektedir.

Powered by WordPress.com.