Yazılı Kaynak Bilimi Yaz Okulu

Çevrimiçi Yaz Okulu

8 Haziran – 2 Ağustos 2021

Ders Programı

17:00 -19:00

8 Haziran Salı

16 Haziran Çarşamba

21 Haziran Pazartesi

23 Haziran Çarşamba

28 Haziran Pazartesi

30 Haziran Çarşamba

2 Temmuz Cuma

5 Temmuz Pazartesi

7 Temmuz Çarşamba

12 Temmuz Pazartesi

26 Temmuz Pazartesi

31 Temmuz Cumartesi

9 Ağustos Pazartesi

12 Ağustos Perşembe

Geç Antik Çağ ve Bizans alanında çalışan akademik çevre arasındaki iletişim bağlarını güçlendirmek, etkileşimi ve işbirliğini artırmak gayesiyle bilimsel sosyal ağ olarak kurulan Bizantolog. ve Koç Üniversitesi-Stavros Niarchos Vakfı Geç Antik Çağ ve Bizans Araştırmaları Merkezi (GABAM) işbirliği ile Bizantolog. üyeleri için çevrimiçi Yazılı Kaynak Bilimi Yaz Okulu düzenleyecektir.

Aslıhan AkışıkBuket Kitapçı BayrıFerhan Kırlıdökme MollaoğluKerim KartalKoray DurakKutlu AkalınMurat KeçişSiren Çelik ve Turhan Kaçar tarafından yürütülecek Yazılı Kaynak Bilimi Yaz Okulu’nda Geç Antik Çağ ve Bizans alanında çalışan lisansüstü öğrencilere araştırmaları sırasında ihtiyaç duydukları bilgilere hangi yazılı kaynaklardan ulaşabilecekleri ve bu kaynakları ne şekilde ele alınmaları gerektiği konusunda yardımcı olacak atölyelerin gerçekleştirilmesi hedeflenmektedir.

Program

Bizantolog – GABAM Yazılı Kaynak Bilimi Yaz Okulu 14 oturumdan oluşacak 28 saatlik bir atölye programıdır

Oturumlar 17:00-19:00 arasında gerçekleştirilecektir.

Zoom uygulaması kullanılarak yapılacak çevrimiçi derslere katılım zorunludur. İnteraktif bir şekilde gerçekleştirilecek çevrimiçi dersler sırasında yapılacak tartışmalar ve verilecek ödevler öğrenme sürecinin önemli bir parçasını oluşturacaktır.

Çevrimiçi derslerin video ve ses kaydı alınarak Bizantolog arşivinde saklanacak ve YouTube kanalına yüklenebilecektir. 

Eğitim dili Türkçe olup program ücretsizdir.

8 Haziran 2021 tarihinde başlayacak ve 2 Ağustos 2021 tarihinde tamamlanacak programın sonunda devamlılık şartını sağlayan katılımcılara katılım sertifikası verilecektir.

Bizantolog – GABAM Yaz Okulları

Başvuru

Yazılı Kaynak Bilimi Yaz Okulu’na katılmak isteyen Bizantolog üyelerinin aşağıdaki linkteki formu doldurarak başvuruda bulunmaları gerekmektedir.

Programın kapasitesi 25 kişi ile sınırlı olup lisansüstü öğrencilere ve yeni mezunlara öncelik verilecektir.

Başvuru için son tarih 31 Mayıs 2021’dir

2 Haziran 2021 tarihinde başvurusu kabul edilen katılımcılar açıklanacaktır.

Başvurular kapanmıştır. 

Önemli Hususlar

  • Yazılı Kaynak Bilimi Yaz Okulu’nda dersler çevrimiçi verilecek olmakla birlikte katılımcıların aktif olarak derse iştirak etmeleri ve verilecek okumaları yapmaları beklenmektedir.
  • Yazılı Kaynak Bilimi Yaz Okulu’nda derslere katılım zorunludur. Katılımcıların yaz okulu bitiminde başarı belgesi almaya hak kazanabilmeleri için çevrimiçi derslerin en az %80’ine katılmış olmaları gerekmektedir.
  • Mücbir sebepler haricinde üst üste iki defa çevrimiçi derse katılmayanların programla ilişiği kesilecektir.
  • Çevrimiçi dersler için katılımcıların ücretsiz olarak açılabilen Zoom hesabına sahip olmaları gerekmektedir.
  • Katılımcılar kendi görüntülerini paylaşmak konusunda serbest olmakla birlikte dersler sırasında gerçek isimlerini kullanmaları tercih edilmektedir.
  • Çevrimiçi yapılacak tüm dersler kaydedilerek Bizantolog Youtube sayfasında yayımlanabilecektir. Derslerin işlenmesi sırasında katılımcıların sesleri, isimleri ve eğer paylaşıyorlarsa kamera görüntüleri yayınlanacak olan bu kayıtlara girebilir. Başvurusu kabul edilen katılımcılardan Aydınlatma ve Açık Rıza metinlerini onaylamaları talep edilecektir. 

Powered by WordPress.com.